Alamogordo Town News Sports Report: Alamogordo Sports: Alamogordo High Tigers Boys & Girls Win Bob Sepulveda Invitational Track & Field Meet 6/4/21

Congratulations to the Alamogordo Tigers Track and Field Boys (203 points) and Girls Team (219 Points) Winning the Bob Sepulveda Invitational Meet in competition with Tularosa, Centennial, Las Cruces, Deming and Silver. This win comes on the back of Alamogordo Boys and Girls both winning the Thurman Jordan Relays in Deming on May 28th.

The Lady Tigers again placed First Place with 219 team points

2) Centennial High School 71

3) Las Cruces High School 63 

4) Silver High School 25

5) Deming High School 10 

6) Tularosa High School 5

The Alamogordo Tiger Boys Placed First with 203 points

 2) Centennial High School 72

3) Deming High School 59

4) Las Cruces High School 45

5) Silver High School 15

6) Tularosa High School 7

Individual results supplied by Mile Split NM include…

Event 1 Girls 4×100 Meter Relay Finals
1 Alamogordo High School ‘A’ 49.49
1) Stinson, Yvonne 2) Martin, Justyse
3) Walker, Gracie 4) Adams, Rebecca
2 Las Cruces High School ‘A’ 52.22

Event 2 Boys 4×100 Meter Relay
1 Alamogordo High School ‘A’ 44.95
1) Moser, Landon 2) Kotter, Gabe
3) Gilbert, Harlon 4) Sell, Zack
2 Deming High School ‘A’ 47.06
1) Reyna, Fabian 2) Au, Esau
3) Villegas, Gabriel 4) Ramirez, Cesar

Event 3 Girls 800 Meter Run
1 Battle, Ellary Alamogordo H 2:21.29
2 Najar, Vanesa Alamogordo H 2:34.68
3 Shaklee, Janae Alamogordo H 2:36.59
4 Soe, Saung Alamogordo H 2:44.41
5 Armendariz, Lauren Silver High 2:52.79
6 Romero, Miranda Las Cruces H 2:56.13
7 Guzman, Valerie Centennial H 3:01.76
8 Santistevan, Kathleen Deming High 3:04.98
9 Marjmelejo, Valeria Las Cruces H 3:09.87
10 Cardoza, Clorinda Centennial H 3:17.19
11 Trujillo, Arianna Centennial H 3:27.39

Event 4 Boys 800 Meter Run
1 Garcia, Celso Alamogordo H 2:05.81
2 Aguilar, Daniel Deming High 2:11.42
3 Enriquez, Omar Alamogordo H 2:13.86
4 Dalmas, Isaiah Alamogordo H 2:18.30
5 Bernal, Eric Las Cruces H 2:19.95
6 Lara, Aaron Centennial H 2:22.28
7 Ball, Evan Centennial H 2:34.82
8 Hibpshman, Jared Alamogordo H 2:43.90
9 Leuenberger, Jonathan Centennial H 3:21.24

Event 5 Girls 100 Meter Hurdles
1 Duchene, Kaelan Alamogordo H 16.60 2
2 Bates, Trezure Alamogordo H 18.09 2
3 Riordan, Anna Alamogordo H 18.19 2
4 Leal, Ayanna Centennial H 18.26 2
5 Handley, Billie Las Cruces H 20.27 1
6 Contreras, Nikki Las Cruces H 20.56 1
7 Castillo, Juliana Alamogordo H 21.90 1

Event 6 Boys 110 Meter Hurdles
1 Sell, Zack Alamogordo H 16.69
2 Kotter, Gabe Alamogordo H 16.84
3 Mcrae, Crystan Las Cruces H 17.17
4 Hernandez, Daniel Centennial H 18.19
5 Mitchell, Aiden Centennial H 19.59
6 Sell, Matthew Alamogordo H 19.70
7 Madrid, Diego Silver High 19.92

Event 7 Girls 100 Meter Dash
1 Martin, Justyse Alamogordo H 12.69 2
2 Alexander, Leih’Asiyah Silver High 13.78 2
3 Thomas, Sydney Alamogordo H 13.83 2
4 Adams, Rebecca Alamogordo H 13.93 2
5 Barrio, Audrey Centennial H 14.34 2
6 Navarette, Janessa Centennial H 14.45 1
7 Woffard, Isabella Las Cruces H 14.52 1
8 Misquez, Kaley Silver High 14.83 1
9 Walker, Arriana Alamogordo H 14.87 1
10 Ocampo, Lauren Centennial H 15.28 2
11 Reinhold, Delia Las Cruces H 15.75 1
12 Sedor, Khrystal Centennial H 16.11 1
13 Rojas, Alyssa Las Cruces H 19.82 1

Event 8 Boys 100 Meter Dash
1 Johnson, Derrik Las Cruces H 11.47 3
2 Gilbert, Harlon Alamogordo H 11.53 3
3 Reyna, Fabian Deming High 11.81 3
4 Baeza, Isaac Deming High 12.11 1
5 Parra, Jose Silver High 12.21 3
6 Chacon, Josiah Silver High 12.37 1
7 Madrid, Richie Las Cruces H 12.41 2
8 Abeyta, Isaiah Centennial H 12.44 2
9 Mediola, Napu Alamogordo H 12.50 3
10 Ocoha, Jesus Alamogordo H 12.62 1
11 Vasquez, Ricky Silver High 12.66 2
12 Bitar, Juan Centennial H 12.68 2
13 Ortega, Israel Tularosa Hig 12.70 3
13 Moser, Landon Alamogordo H 12.70 3
15 Villegas, Gabriel Deming High 12.84 2
16 Rios, Joshua Silver High 13.07 1
17 Gibson, Whitney Centennial H 13.69 2
18 Fort, Craig Centennial H 14.07 2

Event 9 Girls 1600 Meter Run
1 Battle, Ellary Alamogordo H 5:37.37
2 Green, Lindsey Silver High 5:49.09
3 Shaklee, Janae Alamogordo H 5:57.92
4 Hoyle, Deianira Centennial H 6:05.25
5 Santistevan, Kathleen Deming High 7:33.56

Event 10 Boys 1600 Meter Run
1 Garcia, Celso Alamogordo H 4:41.13
2 Rogers, Colton Silver High 4:55.34
3 Rios, Dax Centennial H 5:00.11
4 Avila, Angel Alamogordo H 5:11.95
5 Gagnon, Michael Alamogordo H 5:17.37
6 Hallbeck, Jack Alamogordo H 5:35.68
7 Ball, Evan Centennial H 5:45.60
8 Lara, Aaron Centennial H 5:50.40

Event 11 Girls 4×200 Meter Relay
1 Alamogordo High School ‘A’ 1:50.76
1) Duchene, Kaelan 2) Sandoval, Gabi
3) Shaw, Haley 4) Thomas, Sydney
2 Las Cruces High School ‘A’ 1:59.63
1) Cylear, Katrina 2) Noopila, Maija
3) Reinhold, Delia 4) Sneed, Madison

Event 12 Boys 4×200 Meter Relay
1 Alamogordo High School ‘A’ 1:36.34
1) Moser, Landon 2) Sell, Zack
3) Dalmas, Isaiah 4) Mediola, Napu
2 Deming High School ‘A’ 1:41.95
1) Villegas, Gabriel 2) Hofacket, Charlie
3) Baeza, Isaac 4) Ramirez, Cesar
3 Centennial High School ‘A’ 1:43.55
1) Bitar, Oscar 2) Lundien, Deven
3) Lara, Nathan 4) Mayers, Julian

Event 13 Girls 400 Meter Dash
1 Barrera, Isabella Las Cruces H 1:02.12 2
2 Reinhold, Alegra Las Cruces H 1:02.29 2
3 Walker, Gracie Alamogordo H 1:04.32 2
4 Neilson, Michaela Alamogordo H 1:04.42 2
5 Gunn, Devyn Centennial H 1:04.91 2
6 Gerou, Eva Alamogordo H 1:06.22 2
7 Esquero, Alyssa Alamogordo H 1:09.37 2
8 Navarette, Janessa Centennial H 1:11.20 1
9 Armendariz, Lauren Silver High 1:11.24 1
10 Miller, Zia Las Cruces H 1:13.25 1
11 Goff, Sailer Tularosa Hig 1:15.92 1
12 Amador, Catrianna Centennial H 1:22.12 1
13 Skinner, Hannah Silver High 1:27.40 1

Event 14 Boys 400 Meter Dash
1 Barraza, Ezequiel Alamogordo H 53.29 3
2 Au, Esau Deming High 53.75 3
3 Kepfer, Aiden Alamogordo H 54.51 2
4 Enriquez, Omar Alamogordo H 54.64 3
5 Reyna, Fabian Deming High 55.04 3
6 Fort, Craig Centennial H 55.21 2
7 Aguilar, Daniel Deming High 55.51 3
8 Bernal, Ivan Alamogordo H 55.92 2
9 Reyes, Isaiah Tularosa Hig 56.93 1
10 Ortega, Israel Tularosa Hig 57.13 3
11 Barraza, Matthew Tularosa Hig 57.67 1
12 Bryant, Ricky Tularosa Hig 58.26 2
13 Weir, Levi Las Cruces H 58.99 1
14 Ortiz, Christian Centennial H 59.26 2
15 Herrera, Marcus Centennial H 59.46 1
16 Sedor, Paul Centennial H 1:02.24 3

Event 15 Girls 300 Meter Hurdles
1 Duchene, Kaelan Alamogordo H 47.85 2
2 Sandoval, Gabi Alamogordo H 52.69 2
3 Castillo, Evelyn Alamogordo H 55.57 2
4 Harrison, Syella Centennial H 56.35 2
5 Leal, Ayanna Centennial H 57.43 2
6 Handley, Billie Las Cruces H 59.28 1
7 Woffard, Isabella Las Cruces H 1:03.26 1
8 Fillmore, Marie Alamogordo H 1:04.83 1

Event 16 Boys 300 Meter Hurdles
1 Kotter, Gabe Alamogordo H 42.14 2
2 Mcrae, Crystan Las Cruces H 43.61 2
3 Sell, Zack Alamogordo H 44.20 2
4 Mitchell, Aiden Centennial H 46.39 2
5 Baeza, Isaac Deming High 46.55 2
6 Hernandez, Daniel Centennial H 47.01 2
7 Sifuentes, JonHenry Alamogordo H 48.89 1
8 Sell, Matthew Alamogordo H 48.91 1
9 Madrid, Diego Silver High 50.79 1

Event 17 Girls 1600 Sprint Medley
1 Las Cruces High School ‘A’ 4:46.28
1) Reinhold, Alegra 2) Gutierrez, Linette
3) Romero, Miranda 4)
2 Alamogordo High School ‘A’ 4:49.34
1) Riordan, Anna 2) Esquero, Alyssa
3) Koehler, Lynley 4) Soe, Saung

Event 18 Boys 1600 Sprint Medley
1 Las Cruces High School ‘A’ 3:49.03
1) Madrid, Richie 2) Lucero, Nicolas
3) Saiz, Zack 4) Hadley, Thomas
2 Alamogordo High School ‘A’ 4:05.92
1) Dalmas, Isaiah 2) Enriquez, Omar
3) Holt, Wyatt 4) Bond, Thomas

Event 19 Girls 200 Meter Dash
1 Martin, Justyse Alamogordo H 26.03 3
2 Stinson, Yvonne Alamogordo H 26.12 3
3 Gunn, Devyn Centennial H 27.95 3
4 Walker, Gracie Alamogordo H 28.47 3
5 Alexander, Leih’Asiyah Silver High 28.60 3
6 Barrio, Audrey Centennial H 29.28 3
7 Ocampo, Lauren Centennial H 29.37 2
8 Misquez, Kaley Silver High 31.27 2
9 Duran, Hailey Tularosa Hig 31.41 2
10 Reinhold, Delia Las Cruces H 32.86 2
11 Goff, Sailer Tularosa Hig 33.59 2
12 Sedor, Khrystal Centennial H 34.68 1
13 Wooldridge, Emily Alamogordo H 35.41 1
14 Rojas, Alyssa Las Cruces H 41.13 1

Event 20 Boys 200 Meter Dash
1 Gilbert, Harlon Alamogordo H 22.76 4
2 Johnson, Derrik Las Cruces H 24.01 4
3 Reyna, Fabian Deming High 24.14 4
4 Abeyta, Isaiah Centennial H 25.01 1
5 Mediola, Napu Alamogordo H 25.24 4
6 Aguilar, Daniel Deming High 25.30 4
7 Parra, Jose Silver High 25.33 4
8 Villegas, Gabriel Deming High 25.79 3
9 Spencer, Klevon Alamogordo H 25.85 3
10 Chacon, Josiah Silver High 25.97 3
11 Diaz, Joe Silver High 26.41 3
12 Pierce, Mason Centennial H 26.47 1
13 Weir, Levi Las Cruces H 26.85 2
14 Rios, Joshua Silver High 28.31 2
15 Pollock, Chris Alamogordo H 29.79 1

Event 21 Girls 3200 Meter Run
1 Najar, Vanesa Alamogordo H 12:52.06
2 Santistevan, Kathleen Deming High 16:31.29

Event 22 Boys 3200 Meter Run
1 Rogers, Colton Silver High 10:44.12
2 Rios, Dax Centennial H 10:53.93
3 Winder, Ben Las Cruces H 10:55.89
4 Krizek, Matthew Las Cruces H 10:57.41
5 Avila, Angel Alamogordo H 11:58.69
6 Hallbeck, Jack Alamogordo H 12:16.45

7 Ball, Evan Centennial H 13:27.50

Event 23 Girls 4×400 Meter Relay
1 Alamogordo High School ‘A’ 4:11.38
1) Adams, Rebecca 2) Stinson, Yvonne
3) Neilson, Michaela 4) Martin, Justyse
2 Centennial High School ‘A’ 4:37.26
1) Gunn, Devyn 2) Barrio, Audrey
3) Harrison, Syella 4) Hoyle, Deianira
3 Las Cruces High School ‘A’ 4:51.06

Event 24 Boys 4×400 Meter Relay
1 Alamogordo High School ‘A’ 3:30.86
1) Barraza, Ezequiel 2) Gilbert, Harlon
3) Kepfer, Aiden 4) Kotter, Gabe
2 Centennial High School ‘A’ 3:49.27
1) Fort, Craig 2) Sedor, Paul
3) Abeyta, Isaiah 4) Ortiz, Christian

Event 25 Girls Long Jump
1 Stinson, Yvonne Alamogordo H 16-02.00
2 Barrera, Isabella Las Cruces H 15-11.00
3 Duchene, Kaelan Alamogordo H 15-04.25
4 McCain, Jordan Silver High 14-02.75
5 Walker, Gracie Alamogordo H 13-10.50
5 Duran, Hailey Tularosa Hig 13-10.50
7 Barrio, Audrey Centennial H 13-02.50
8 Skinner, Hannah Silver High 11-04.00
9 Goff, Sailer Tularosa Hig 10-11.50

Event 26 Boys Long Jump
1 Moser, Landon Alamogordo H 19-05.00
2 Abeyta, Isaiah Centennial H 19-01.25
3 Ortega, Israel Tularosa Hig 18-05.25
4 Reyes, Isaiah Tularosa Hig 17-10.50
5 Hernandez, Daniel Centennial H 17-07.50
6 Mediola, Napu Alamogordo H 17-04.25
7 Bernal, Ivan Alamogordo H 16-11.50
8 Baeza, Isaac Deming High 16-08.50
9 Barraza, Matthew Tularosa Hig 16-07.00
10 Parra, Jose Silver High 16-06.50
11 Ocoha, Jesus Alamogordo H 16-03.00
12 Chacon, Josiah Silver High 16-02.00
13 Vasquez, Ricky Silver High 16-00.00
14 Madrid, Diego Silver High 15-06.00
15 Hofacket, Charlie Deming High 14-11.25
16 Bitar, Oscar Centennial H 13-06.75

Event 27 Girls Triple Jump
1 Esquero, Alyssa Alamogordo H 33-10.00
2 Harrison, Syella Centennial H 30-10.50
3 Riordan, Anna Alamogordo H 29-09.00
4 Koehler, Lynley Alamogordo H 29-05.25
5 Neilson, Michaela Alamogordo H 28-09.50

Event 28 Boys Triple Jump
1 Gilbert, Harlon Alamogordo H 42-09.50
2 Garcia, Celso Alamogordo H 38-00.00
3 Herrera, Marcus Centennial H 34-04.25
4 Holt, Wyatt Alamogordo H 34-04.00
5 Lara, Nathan Centennial H 33-02.00
6 Umphress, Jonathan Centennial H 32-01.00
7 Hofacket, Charlie Deming High 31-07.00

Event 29 Girls High Jump
1 Stinson, Yvonne Alamogordo H 4-10.00
2 Castillo, Evelyn Alamogordo H 4-08.00
3 Navarette, Janessa Centennial H 4-04.00
3 Soe, Saung Alamogordo H 4-04.00
3 Amador, Catrianna Centennial H 4-04.00
3 Duran, Hailey Tularosa Hig 4-04.00

Event 30 Boys High Jump
1 Sell, Zack Alamogordo H 5-10.00
2 Kotter, Gabe Alamogordo H 5-08.00
3 Spencer, Klevon Alamogordo H J5-08.00
4 Ramirez, Cesar Deming High J5-08.00
5 Hofacket, Charlie Deming High 5-02.00

Event 31 Girls Pole Vault
1 Gerou, Eva Alamogordo H 8-09.00
2 Contreras, Nikki Las Cruces H 8-03.00
3 Bates, Trezure Alamogordo H 6-09.00
4 Moore, Victoria Centennial H 5-09.00

Event 32 Boys Pole Vault
1 Whitelock, Paul Centennial H 10-09.00
2 Hamilton, Chris Las Cruces H 10-03.00
3 Marquez, Joey Alamogordo H 9-09.00

Event 33 Girls Discus Throw
1 Marquez, Macy Alamogordo H 118-01
2 Ocampo, Lauren Centennial H 113-08
3 Leal, Ayanna Centennial H 93-04
4 Pili, Aveolela Centennial H 87-10
5 Salas, Alexys Silver High 82-11
6 Gaston, Layla Tularosa Hig 82-05
7 Vela, Prisila Las Cruces H 78-03
8 Baca, Victoria Deming High 73-04
9 Flourney, Liz Deming High 67-11
10 Salopek, Shaylie Las Cruces H 62-08
11 Pattinson, Maliah Alamogordo H 58-03
12 Kennedy, Kayelee Alamogordo H 54-04

Event 34 Boys Discus Throw
1 Gunn, Jayden Centennial H 141-11
2 LoCoco, Kaden Alamogordo H 137-10
3 Kennedy, Christian Alamogordo H 130-05
4 Ortiz, Ian Deming High 116-09
5 Coyazo, Daniel Alamogordo H 109-07
6 RamIrez, Marcos Deming High 101-00
7 Coyazo, Aiden Alamogordo H 93-01
8 Lewis, Dominic Centennial H 92-10
9 Ortiz, Brandon Silver High 91-00
10 Washam, Dalton Centennial H 83-09
11 Fresquez, Joshua Centennial H 78-10
12 Ellis, Alexander Silver High 73-04
13 Begay, Dace Silver High 66-11

Event 35 Girls Javelin Throw
1 Ocampo, Lauren Centennial H 121-08
2 Lessentine, Sierra Alamogordo H 109-01
3 Torres, Ariana Alamogordo H 102-04
4 Pili, Aveolela Centennial H 99-05
5 Martinez, Makayla Silver High 94-08
6 Sneed, Madison Las Cruces H 80-00
7 Lina, Jayden Las Cruces H 78-02
8 Gaston, Layla Tularosa Hig 74-02
9 Skinner, Hannah Silver High 66-08
10 Flourney, Liz Deming High 62-06
11 Baca, Victoria Deming High 58-07

Event 36 Boys Javelin Throw
1 Bowen, Jimmy Alamogordo H 142-06
2 Ortiz, Ian Deming High 120-00
3 Anthony, Connor Alamogordo H 98-07
4 Cruz, Joaquin Alamogordo H 96-10
5 Fresquez, Joshua Centennial H 94-00
6 RamIrez, Marcos Deming High 92-03
7 Washam, Dalton Centennial H 86-05

Event 37 Girls Shot Put
1 Pili, Aveolela Centennial H 35-03.00
2 Marquez, Macy Alamogordo H 30-10.00
3 Salas, Alexys Silver High 29-07.00
4 Vela, Prisila Las Cruces H 28-05.00
5 Baca, Victoria Deming High 27-01.00
6 Flourney, Liz Deming High 25-11.00
7 Parraz, Teresa Las Cruces H 23-06.00
8 Pattinson, Maliah Alamogordo H 19-01.00

Event 38 Boys Shot Put
1 LoCoco, Kaden Alamogordo H 45-02.00
2 Gunn, Jayden Centennial H 44-02.00
3 Cruz, Joaquin Alamogordo H 40-08.00
4 Kennedy, Christian Alamogordo H 39-01.00
5 Ortiz, Ian Deming High 38-06.00
6 Coyazo, Daniel Alamogordo H 37-00.00
7 Lewis, Dominic Centennial H 36-06.00
8 Ellis, Alexander Silver High 35-03.00
9 Ortiz, Brandon Silver High 33-00.00
10 Washam, Dalton Centennial H 32-11.00
11 Fresquez, Joshua Centennial H 32-07.00
12 Ramirez, Marcos Deming High 29-07.00
13 Begay, Dace Silver High 29-04.00
14 Bennett, Anthony Deming High 27-00.00


Congratulations to all the student athletes from all 6 schools that participated in this odd post Covid-19 Season. Next week the Alamogordo boys will compete at the Gadsden Meet on Friday, Tularosa will compete at District 3-2A Meet at Cloudcroft next Friday.

STAY CONNECTED! SUBSCRIBE TO FREE EMAIL UPDATES FROM 2ND LIFE MEDIA ALAMOGORDO

SIGN UP!  I’m interested

Replies

Alamogordo, New Mexico Sports History, Alamogordo History: Look Back Girls Track & Field Success 1977 District Win & Remembering Coach Lawrence E. Johnson

The year as 1977 and the Alamogordo Girls Track and Field Team continued to show the state they were a team to take serious as they captured the 3AAAA district crown as the top team in the district. The Tigers earned 134 points placing 1st with Mayfield at 122 points in 2nd place and Las Cruces in 3rd
place with 104 points. 

Ruthie Fatheree collected a total of 33 points to pace Alamogordo’s effort for a victory.

District Medalist included:

  • Ruthie Fatheree, 1st Place, 50 Yard Dash, 6.0
    • 1st
      Place, 220 Yard Dash, 26.9
    • 2nd
      Place, Long Jump, 17’ 3”
  • Vicki Lee, Susan Lee, Debbie Salcido, Fatheree, 1st Place, 440, 50.4
  • Susan Lee, Fatheree, Salcido and Donna Scroggins, 1st Place, 880, 1:48.3
  • Vicki Lee, 1st Place, 100 Yard Dash, 11.3
  • Carmen Smith, 1st Place, Shot Put
  • Ruth Turning, 2nd Place, High Jump, 4’ 10”
  • Vicki Lee, Susan Lee, Cathy Frederick, Karen Guerrero, 2nd Place, Mile Relay, 4:14.9
  • Debbie Salcido, 3rd Place, Soft Ball Throw, 183’ 3”
  • Kim Campbell, 3rd Place, 110 Low Hurdles, 15.8
    • 4th
      Place, High Jump 4’ 8”
    • 5th
      Place, 80 Yard Hurdles, 11.9 (state qualified time)
  • Cathy Frederick, 3rd Place, 440 Yard Dash, 63.0
  • Toni Irvine, 3rd Place, Shot Put 34’ 8”
  • Salcido, Scroggins, Cheryl Greer and Guerrero, 3rd Place, Medley Relay, 1:59.6
  • Susan Lee, 4th Place 100 Yard Dash, 11.8 (state qualified)
  • Karen Guerrero, 4th Place, 440 Yard Dash, 63.4
  • Delinder Compton, 4th Place, 440 Yard Dash, 65.4
  • Angela Holloway, 4th Place, Shot Put, 34’ 5”
  • Janet Haug, 6th Place, 440 Yard Dash 65.9
  • Lisa Busick, 6th Place, Mile Run, 6:14.0

Coming off the district meet 10 girls qualified for state in 11 events. Ruthie Fatheree led the team in 5 events at the state meet. Susan Lee and Vicki Lee also feel the team pressure as both are competing in 7 events.

Albuquerque Manzano wins top team honors in girls AAAA Track & Field for the 1977 season. Alamogordo  Girls placed 6th at the state meet. 

Medalist at the state meet included:

  • Vicki Lee, Susan Lee, Debbie Salcido, Fatheree, 2nd, Place 440 Relay, 50.30
  • Vicki Lee, 5th Place, 100 Yard Dash, 11.38
  • Ruthie Fatheree, 6th Place, 50 Yard Dash, 6.26
    • 4th
      Place, 220, 26.45
  • Carmen Smith, 2nd Place, Shot Put, 40.3
  • Susan Lee, Fatheree, Salcido and Donna Scroggins, 3rd Place, 880 Relay, 1:47.5
  • Kim Campbell, 4th Place, Long Jump, 16’ 2 ¼

The 1977 Athletics season seemed to be coalescing with the coaches working more closely together under a new football coach now in full force that being coach Gary Hveem. At Alamogordo High School in 1977 both the girl and boy student athletes began working closer together. 

Cross Country, Track & Field, Golf and Tennis had boys and girls training together and sharing coaching staffs. Girls Track under the leadership of Head Coach Marilyn Sepulveda was assisted by Kay Morgan and Joe Bryant and beginning to garner attention from around the state. In the years to come many great things would be seen based on this solid foundation of excellence.

Most athletic programs were growing at Alamogordo High in 1977, but the result of Title IX and expanded girls athletics, the decision was made to cut the wrestling program to ensure all other programs were funded appropriately and all students had the opportunity to compete.

The 1977 school year also saw the return of Lawrence Johnson from a former star athlete and student to a teacher and coach who assisted the boys and girls track programs. As outlined in book one in the series he had an amazing career at Alamogordo, became a guidance counselor who assisted hundreds of students and ultimately became the Athletic Director in future years.

Lawrence Johnson was born July 15, 1949 in Dallas, Texas, to Rubin Lee and Susie Mae Johnson. His nickname was Slick and was famous with his student athletes for his sunglasses. He graduated from Alamogordo High School in 1969. He was an athlete under Coach Sepulveda and others. He was a district track and field champion in broad jump.

He went to college at Western New Mexico University in Silver City where he earned his bachelor’s in 1972 and master’s degree in 1975.

“I graduated from high school here in Alamogordo in 1968 and went off to college, I came back in 1972 and I got a job,” Johnson said in a 2014 Daily News article about his retirement. “I started teaching physical education and social studies at the middle school and I just continued from there. I really enjoyed teaching the kids, I also enjoyed coaching. I started the learning process at that time and I really enjoyed myself.”

He served 42 years at Alamogordo as a coach, teacher, guidance counselor and athletic director.

In 1982, Johnson began working at Alamogordo High School as a track and boys basketball coach, which he did for five years after prior experience as the JV Basketball Coach and Coach at the Middle High. He aided Coach Sepulveda from the beginning of his tenure with the Alamogordo school systems and throughout his career.

He also served as a guidance counselor for six years. Johnson became the assistant athletic director at AHS in 1993, the following year he became the athletic director. Johnson served as athletic director at AHS for 21 years, the longest tenured Athletic director in the school’s history.

He served on the New Mexico High School Coaches Association Board of Directors. In addition, Johnson was a member of the New Mexico Athletic Directors Association, (NMADA) board for 20 years. From 1998 to 1999, New Mexico Athletic Directors Association (NMADA) board for 20 years. From 1998 to 1999, he was president of NMADA.

In 2017, Johnson was honored with the Distinguished Service award from the National Interscholastic Athletic Administrators Association (NIAAA). He was one of 11 educators nationwide to receive the award.

In 1972, Johnson began working at Alamogordo High School as a track and boys basketball coach, which he did for five years after prior experience as the JV Basketball Coach and Coach at the Middle High. He aided Coach Sepulveda from the beginning of his tenure with the Alamogordo school systems.

Alamogordo School Board members unanimously approved the renaming of the Tiger Pit sports complex at Alamogordo High School to honor Lawrence E. Johnson for his many years of contribution to the community and the thousands of students and athletes he positively affected as a mentor and role model. His legacy continues in that facility today…

https://2ndlifemediaalamogordo.town.news/g/alamogordo-nm/n/30819/alamogordo-sports-history-look-back-girls-track-field-success-1977-district

Excerpted from Coach Bob Sepulveda The Early Days a joint collaboration of Author Chris Edwards and Artist Rene Sepulveda, available at Roadrunner Emporium, 928 New York Avenue, Alamogordo, New Mexico and on Amazon in 36 countries. Soon to be released, Coach Bob Sepulveda The Golden Years 1977 to 1995 soon to be released on Amazon and fine independent bookstores everywhere. 

Alamogordo Girls Win! Boys place 2nd at Cleveland Invitational Track and Field Meet COMPLETE RESULTS

Alamogordo Girls WIN MEET! Tiger Boys finish 2nd at Cleveland Invitational in Rio Rancho

Complete Results by competition…

Name  School Seed Finals Points 

1 Ellary Alamogordo H 12:17.07 12:31.20 7

2 Najar, Vanesa Alamogordo H 12:33.20 13:16.87 5 

Event 2 Boys 3200 Meter Run ======================================================================== Name Year School Seed Finals Points  

1 Rael, Nathias Sue Clevelan 10:50.00 10:47.27 7 

2 Ross, Colin Sue Clevelan 10:57.62 11:18.67 5 

3 Miller, Tobias Sue Clevelan 11:00.00 11:31.63 4 

4 Dawes, Caiden Sue Clevelan 11:10.00 x11:45.03 

5 Sisneros, Santos Belen High S 11:27.87 12:48.31 3

6 Hallbeck, Jack Alamogordo H 12:21.19 12:57.63 2

7 Padilla, Matias Belen High S 12:41.50 13:11.49 

Girls 4×100 Meter Relay ========================================================================School Seed Finals Points  

1 Alamogordo High School ‘A’ 50.78 51.47 10 

2 Sue Cleveland High School ‘A’ 53.10 52.55 8 

3 Pojoaque Valley High School ‘A’ 1:03.95 53.16 6

4 Belen High School ‘A’ 56.31 56.22

Event 4 Boys 4×100 Meter Relay ======================================================================== School Seed Finals Points 

1 Sue Cleveland High School ‘A’ 43.05 43.63 10

2 Belen High School ‘A’ 46.32 45.60 8 

3 Alamogordo High School ‘A’ 45.23 45.70 6 

4 Pojoaque Valley High School ‘A’ 47.60 46.45 4

Event 5 Girls 100 Meter Hurdles ========================================================================Name Year School Seed Finals Points 

1 Duchene, Kaelan Alamogordo H 16.99 17.87 7 

2 Goodmacher, Abigail Sue Clevelan 16.29 18.27 5

3 Riordan, Anna Alamogordo H 17.84 19.20 4 

4 Soe, Saung Alamogordo H 19.66 20.77 3

5 Castillo, Sofia Belen High S 19.73 21.05 2

6 Fillmore, Marie Alamogordo H 22.70 x22.55 

7 Martinez, Monroe Pojoaque Val 24.04 27.30 1

Event 6 Boys 110 Meter Hurdles ========================================================================Name Year School Seed Finals H# Points 

1 Avila, Antonio Sue Clevelan 18.00 15.72 2 7

2 Kotter, Gabe Alamogordo H 17.29 17.69 2 5 

3 Shendo, Devonte Sue Clevelan 17.60 17.97 2 4 

4 Wallace, William Sue Clevelan 19.25 18.47 2 3 

5 Sell, Zack Alamogordo H 17.65 19.15 2 2

6 Griego, Elijah Sue Clevelan 19.52 x20.19 2 

7 Padilla, Alan Pojoaque Val 21.16 21.39 1 1 

8 Hidalgo, Marques Belen High S 23.74 24.35 1 

9 Benavidez, Julian Belen High S 25.31 1 

10 Ortiz, Aiden Pojoaque Val 28.56 1 

Event 7 Girls 100 Meter Dash ======================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points

1 Martin, Justyse Alamogordo H 12.58 13.22 2 7 

2 Thomas, Sydney Alamogordo H 13.30 13.75 2 5 

3 Quintana, Alicia Pojoaque Val 12.59 13.97 2 4 

4 Mamuya, Nia Sue Clevelan 13.28 14.18 2 3 

5 Shaw, Haley Alamogordo H 13.79 14.36 2 2 

6 Jamerson, Arianna Sue Clevelan 14.00 14.37 1 1

7 Quintana, Sonya Pojoaque Val 13.20 14.61 2 

8 Dannenberg, Ashley Sue Clevelan 14.20 14.62 1 

9 Horn, Danialle Sue Clevelan 14.03 x14.75 1 

10 Gomez, Analyssa Pojoaque Val 15.56 15.55 1 

11 Maez, Martina Pojoaque Val 16.04 x15.97 1

12 Dalmas, Charlie Mae Alamogordo H 

13.97 x16.00 2 13 Chavez, Emma Belen High S 16.19 1 

Event 8 Boys 100 Meter Dash ========================================================================Name Year School Seed Finals H# Points

  1 Wysong, Evan Sue Clevelan 11.51 11.86 2 7 

2 West, Brandon Sue Clevelan 11.88 11.93 2 5 

3 Sanchez, Nathan Belen High S 11.60 12.15 2 4 

4 Tuttle, Evert Belen High S 11.83 12.29 2 3 

5 Meloy Chavez, Anthon Pojoaque Val 11.79 12.4

6 2 2 6 Matinez, Diego Pojoaque Val 12.71 12.49 1 1

7 Tibbs, Sam Belen High S 11.78 12.65 2 

8 Dodd, Ethan Sue Clevelan 11.89 12.70 1

9 Barraza, Ezequiel Alamogordo H 11.84 12.89 2

10 Wedlow, Amarius Alamogordo H 11.94 12.92 1 

11 Surpris, Christian Alamogordo H 12.14 13.09 1 

12 Vasquez, Jesse Belen High S x13.37 1 — Murphy, David Sue Clevelan 11.61 DQ 2 

Event 9 Girls 4×800 Meter Relay ========================================================================School Seed Finals Points 

1 Alamogordo High School ‘A’ 10:35.92 11:06.04 10

2 Sue Cleveland High School ‘A’ 11:59.20 8 

3 Belen High School ‘A’ 12:10.64 6 

Event 10 Boys 4×800 Meter Relay ========================================================================School Seed Finals Points 

1 Sue Cleveland High School ‘A’ 8:41.49 8:59.29 10

2 Alamogordo High School ‘A’ 9:12.00 9:31.42 8

3 Pojoaque Valley High School ‘A’ 10:30.02 10:28.07 6

4 Belen High School ‘A’ 11:14.69 4

Event 11 Girls 4×200 Meter Relay ======================================================================== School Seed Finals Points 

1 Alamogordo High School ‘A’ 1:49.28 1:47.13 10 

2 Sue Cleveland High School ‘A’ 1:54.32 1:54.72 8 3

Belen High School ‘A’ 1:59.87 2:00.93 6 4 Pojoaque Valley High School ‘A’ 2:13.38 2:17.53 4

Event 12 Boys 4×200 Meter Relay ======================================================================== School Seed Finals Points 

1 Sue Cleveland High School ‘A’ 1:31.88 1:33.82 10

2 Alamogordo High School ‘A’ 1:35.80 1:34.43 8 

3 Belen High School ‘A’ 1:37.04 1:36.00 6

4 Pojoaque Valley High School ‘A’ 1:42.16 1:43.50 4

Event 13 Girls 400 Meter Dash ======================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points 

1 Quintana, Alicia Pojoaque Val 58.50 1:04.52 2 7 

2 Gerou, Eva Alamogordo H 1:05.47 1:05.70 2 5 

3 Shaw, Haley Alamogordo H 1:09.46 1:07.14 2 4 

4 Walker, Gracie Alamogordo H 1:02.25 1:07.60 2 3 

5 Shaner, Tori Sue Clevelan 1:10.27 1:13.32 2 2

6 Mbonifor, Kaileen Sue Clevelan 1:15.72 1:15.43 1 1

7 Wright, Jada Belen High S 1:16.00 1

8 Bob, Jaelynn Belen High S 1:20.08 1

9 Lopez, Maesyn Belen High S 1:12.50 1:20.75 1 

10 Bernal, Vianey Pojoaque Val 1:29.55 1:26.83 1 

Event 14 Boys 400 Meter Dash ========================================================================Name Year School Seed Finals H# Points 

1 Monreal, Aurelio Alamogordo H 54.96 55.97 2 7 

2 Howell, Brandon Sue Clevelan 53.50 56.22 2 5

3 Bernal, Ivan Alamogordo H 55.92 57.94 2 4 

4 Fresquez, Nicholas Belen High S 1:00.26 59.87 1 3

5 Holt, Wyatt Alamogordo H 57.37 1:00.44 2 2 

6 Sell, Matthew Alamogordo H 56.06 x1:02.76 2 

7 Parra-Erivez, Aaron Belen High S 1:03.61 1:03.03 1 1 

8 Lopez, Axel Belen High S 1:05.38 1:03.77 1 

9 Duran, Alexandro Pojoaque Val 1:03.57 1:04.51 1 

10 Lujan, Javin Pojoaque Val 1:09.90 1:09.38 1 

Event 15 Girls 300 Meter Hurdles ========================================================================Name Year School Seed Finals Points 

1 Duchene, Kaelan Alamogordo H 49.19 48.98 7 

2 Castillo, Sofia Belen High S 53.19 53.76 5 

3 Riordan, Anna Alamogordo H 52.34 56.24 4

4 Soe, Saung Alamogordo H 54.10 57.24 3 

5 Castillo, Juliana Alamogordo H 53.45 x1:03.41 

6 Garcia, Aaliyah Belen High S 1:04.93 2 

Goodmacher, Abigail Sue Clevelan 51.29 District Qualified

Event 16 Boys 300 Meter Hurdles ========================================================================Name Year School Seed Finals H# Points 

1 Kotter, Gabe Alamogordo H 40.50 43.05 2 7

2 Griego, Elijah Sue Clevelan 46.54 43.50 2 5

3 Wysong, Evan Sue Clevelan 44.62 44.29 2 4

4 Shendo, Devonte Sue Clevelan 45.06 44.53 2 3 

5 Wallace, William Sue Clevelan 47.73 x47.21 2 

6 Wedlow, Amarius Alamogordo H 48.70 50.48 2 2 

7 Padilla, Alan Pojoaque Val 51.27 1 1 

8 Siseneros, Carlos Pojoaque Val 51.93 51.76 1 

9 Hidalgo, Marques Belen High S 58.22 56.01 1

10 Benavidez, Julian Belen High S 59.81 56.80 1 

11 Ortiz, Aiden Pojoaque Val 57.12 59.11 1

12 Lujan, Javin Pojoaque Val 53.26 x1:10.47 1 

Event 17 Girls 800 Meter Run ========================================================================Name Year School Seed Finals Points 

1 Battle, Ellary Alamogordo H 2:23.76 2:29.45 7 

2 Martinez, Sara Belen High S 2:56.05 5 

3 Towles, Elizabeth Pojoaque Val 3:04.16 2:57.24 4 

4 Sanchez, Lisette Belen High S 2:58.14 3

5 Romero, Danielle Pojoaque Val 3:03.14 3:11.92 2 

6 Serna, Kaylee Pojoaque Val 3:15.46 3:17.21 1 7 Bob, Jaelynn Belen High S 3:19.21

Event 18 Boys 800 Meter Run ========================================================================Name Year School Seed Finals Points
  1 Nunn, Caden Sue Clevelan 2:06.00 2:02.16 7 

2 Fragua, Jonathan Sue Clevelan 2:06.00 2:06.96 5

3 Smothermon, Dylan Sue Clevelan 2:13.00 2:15.05 4

4 Martinez, Diego Belen High S 2:13.60 2:16.42 3

5 Gagnon, Michael Alamogordo H 2:16.00 2:18.35 2 

6 Dancy, Ronald Sue Clevelan 2:15.00 x2:22.78 

7 Pacheco, Adam Pojoaque Val 2:28.01 2:29.34 1 

8 Sullivan, Jacob Pojoaque Val 2:39.52 2:36.33 

9 Hibpshman, Jared Alamogordo H 2:44.50 2:39.10

10 Tiede, Lucas Pojoaque Val 2:42.65 2:39.47

11 Martinez, Henry Pojoaque Val x2:43.19 

12 Lopez, Adrian Belen High S 3:07.15 2:54.29 

Event 19 Girls 1600 Sprint Medley ========================================================================School Seed Finals Points 

1 Sue Cleveland High School ‘A’ 5:02.14 4:33.16 10 

2 Belen High School ‘A’ 5:09.91 4:58.23 8 

3 Alamogordo High School ‘A’ 4:45.00 5:13.91 6 

4 Pojoaque Valley High School ‘A’ 6:41.93 4 

Event 20 Boys 1600 Sprint Medley ========================================================================School Seed Finals Points 

1 Sue Cleveland High School ‘A’ 3:52.18 3:50.31 10

2 Alamogordo High School ‘A’ 4:01.87 4:06.55 8 

3 Belen High School ‘A’ 4:29.73 4:29.87 6

4 Pojoaque Valley High School ‘A’ 4:37.97 4:36.87 4 

Event 21 Girls 200 Meter Dash ========================================================================Name Year School Seed Finals H# Points 

1 Martin, Justyse Alamogordo H 26.28 26.40 2 7 

2 Stinson, Yvonne Alamogordo H 26.85 26.79 2 5 

3 Quintana, Alicia Pojoaque Val 26.43 27.54 2 4 

4 Adams, Rebecca Alamogordo H 28.14 28.62 2 3 

5 Shaw, Haley Alamogordo H 28.69 x29.07 2

6 Quintana, Sonya Pojoaque Val 30.21 29.71 1 2

7 Horn, Danialle Sue Clevelan 30.01 30.72 2 1 

8 Dannenberg, Ashley Sue Clevelan 30.84 1

9 Lopez, Maesyn Belen High S 29.55 32.29 2

10 Gomez, Analyssa Pojoaque Val 32.44 32.59 1 

11 Wright, Jada Belen High S 32.89 1 

12 Mbonifor, Kaileen Sue Clevelan 34.07 33.24 1

13 Maez, Martina Pojoaque Val 34.39 x34.03 1 

14 Chavez, Emma Belen High S 34.27 1 

Event 22 Boys 200 Meter Dash ======================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points 

1 Wysong, Luke Sue Clevelan 22.68 22.37 2 7 

2 Gilbert, Harlon Alamogordo H 23.74 23.19 2 5 

3 Sanchez, Nathan Belen High S 23.78 23.84 2 4 

4 Barraza, Ezequiel Alamogordo H 24.20 24.72 2 3 

5 Moser, Landon Alamogordo H 24.06 24.94 2 2

6 Chilimidos, Jared Belen High S 24.39 25.06 1 1

7 Martinez, D,Sean Pojoaque Val 25.34 25.48 1

8 Sanchez, Jesse Belen High S 26.26 25.70 1 

9 Surpris, Christian Alamogordo H 25.78 x26.38 1 

10 Hall, Zack Pojoaque Val 27.41 29.09 1

11 Gomez, Bryan Pojoaque Val 29.49 30.63 1 

Event 23 Girls 1600 Meter Run ========================================================================Name Year School Seed Finals Points 

1 Shaklee, Janae Alamogordo H 5:45.96 5:56.85 7 

2 Toya, Elise Sue Clevelan 6:35.14 6:33.16 5

3 Towles, Elizabeth Pojoaque Val 6:38.11 6:34.20 4 

4 Weideman, Marina Sue Clevelan 6:41.54 6:34.44 3

5 Wright, Ahnaleigha Belen High S 7:05.84 2 

6 Silva, Iris Belen High S 7:10.87 1

Event 24 Boys 1600 Meter Run ========================================================================Name Year School Seed Finals Points 

1 Humetewa, Chris Sue Clevelan 4:44.47 4:40.63 7

2 Rangel, Ricardo Sue Clevelan 4:46.00 4:50.83 5 

3 Toya, Cody Sue Clevelan 5:00.47 4:57.79 4 

4 Howell, Blayne Sue Clevelan 4:59.75 x5:02.88 

5 Gagnon, Michael Alamogordo H 5:04.00 5:26.61 3

6 Hallbeck, Jack Alamogordo H 5:47.77 5:50.08 2

7 Sisneros, Santos Belen High S 6:13.96 6:13.41 1

8 Padilla, Matias Belen High S 6:01.70 6:25.74 

9 Hall, Elijah Pojoaque Val 6:04.40 6:32.76

10 Tiede, Matias Pojoaque Val 7:02.86 7:13.00 

Event 66 Girls 4×400 Yard Relay ========================================================================School Seed Finals Points 

1 Alamogordo High School ‘A’ 4:13.85 4:18.71 10

2 Sue Cleveland High School ‘A’ 4:33.78 4:28.89 8 

3 Belen High School ‘A’ 4:41.20 4:41.14 6 

Event 67 Boys 4×400 Yard Relay ======================================================================== School Seed Finals Points

1 Alamogordo High School ‘A’ 3:32.88 3:38.01 10

2 Sue Cleveland High School ‘A’ 3:28.93 3:38.67 8

3 Belen High School ‘A’ 4:04.78 4:13.52 6 

4 Pojoaque Valley High School ‘A’ 4:33.09 4:20.98 4 

Event 68 Girls Discus Throw ========================================================================Name Year School Seed Finals Points 

1 Marquez, Macy Alamogordo H 121-02 115-09 7 

2 Ulmer, Kennedy Sue Clevelan 04-01.50 103-02 5 

3 Calabaza, Hennessei Pojoaque Val 37-10 91-03 4 

4 Saiz, Serena Belen High S 80-07 84-00 3 

5 Archuleta, Maya Pojoaque Val 81-09 78-06 2 

6 Lowe, Ava Sue Clevelan 68-02.50 76-01 1 

7 Bonbrake, Riley Sue Clevelan 69-01 73-01

8 Teague, Ashlyn Belen High S 70-03 

9 Trujillo, Leah Pojoaque Val 71-00 67-10 

10 Pattinson, Maliah Alamogordo H 62-11 61-03

11 Baca, Nikki Belen High S 56-06

12 Carrica, Isabel Sue Clevelan 54-07 x53-11 

13 Branch, Lauren Pojoaque Val 42-02.50 x45-00 

Event 69 Boys Discus Throw ========================================================================Name Year School Seed Finals Points 

1 Gray, Jason Sue Clevelan 136-01 134-11 7 

2 Pargas, Estevan Sue Clevelan 123-03 119-09 5 

3 Coyazo, Daniel Alamogordo H 111-04 117-02 4 

4 Bannerman, Camryn Sue Clevelan 104-10 113-11 3 

5 Marquez, Corey Sue Clevelan 121-06 x112-10 

6 Enriquez, Esteban Belen High S 113-06 111-02 2 

7 Vanchaik, Josh Pojoaque Val 95-00 108-09 1 

8 Coyazo, Aiden Alamogordo H 101-00 93-00 

9 Manwill, Matthew Pojoaque Val 90-02 85-07 

10 Ledesma, Donovan Alamogordo H 93-03 85-04 

11 Padilla, Alan Pojoaque Val 84-02 

11 Lopez, Adan Belen High S 73-08 84-02 

13 White, Payton Alamogordo H 95-05 x78-04 

14 Gonzales-rogers, Aidan Belen High S 69-10.50 68-02

15 Sisneros, Santiago Belen High S 66-02 x65-02

16 Jaramillo, Josiah Pojoaque Val x58-09 

Event 70 Girls Shot Put ========================================================================Name Year School Seed Finals Points

  1 Ulmer, Kennedy Sue Clevelan 30-10.00 33-00.00 7 

2 Saiz, Serena Belen High S 32-08.75 31-03.00 5 

3 Calabaza, Hennessei Pojoaque Val 25-06.00 29-05.50 4

4 Marquez, Macy Alamogordo H 31-10.00 28-09.50 3 

5 Carrica, Isabel Sue Clevelan 24-10.00 26-04.00 2

6 Bonbrake, Rylie Sue Clevelan 25-09.50 26-01.50 1 

7 Lowe, Ava Sue Clevelan 28-08.50 x26-00.50 

8 Uroiste, Annica Pojoaque Val 24-03.00

9 Branch, Lauren Pojoaque Val 21-09.00 21-10.50 

10 Hernandez, Yatzhiry Belen High S 18-06.75 19-11.50 

11 Teague, Ashlyn Belen High S 19-07.00 

12 Pattinson, Maliah Alamogordo H 21-06.00 19-04.00

13 Archuleta, Alexis Pojoaque Val 18-08.50 x19-02.00 

Event 71 Boys Shot Put ======================================================================== Name Year School Seed Finals Points 

1 Gray, Jason Sue Clevelan 39-04.50 44-08.00 7

2 LoCoco, Kaden Alamogordo H 45-03.00 44-04.50 5 

3 Jenson, Tyler Sue Clevelan 43-07.50 44-00.00 4

4 Pargas, Estevan Sue Clevelan 47-05.50 43-05.50 3 

5 Bannerman, Camryn Sue Clevelan 43-06.75 x40-01.50 

6 Cruz, Joaquin Alamogordo H 40-05.00 40-00.00 2

7 Coyazo, Daniel Alamogordo H 39-09.50 39-04.25 1 

8 Enriquez, Esteban Belen High S 40-00.25 37-03.00 

9 Vanchaik, Josh Pojoaque Val 32-11.00 32-10.00 

10 Manwill, Matthew Pojoaque Val 34-04.00 31-10.00 

11 Gonzales-rogers, Aidan Belen High S 32-07.00 30-03.00 

12 Sisneros, Santiago Belen High S 28-07.25 28-09.50 

13 Lopez, Adan Belen High S 31-03.75 x27-06.00 

14 Padilla, Alan Pojoaque Val 24-07.00 

15 Gaskill, Isaiah Alamogordo H 32-06.00 x22-09.00 — 

Waters, Deymian Pojoaque Val ND 

Event 72 Girls High Jump ======================================================================== Name Year School Seed Finals Points  

1 Stinson, Yvonne Alamogordo H 5-00.00 5-02.00 7 

2 Goodmacher, Abigail Sue Clevelan 5-00.00 5-00.00 5

3 Savage, Baylee Sue Clevelan 4-07.00 4-06.00 4 

4 Castillo, Evelyn Alamogordo H 4-06.00 4-04.00 3 Baca, Esperanza Sue Clevelan 4-03.00

NH — Soe, Saung Alamogordo H 4-04.00 

NH Event 73 Boys High Jump ========================================================================Name Year School Seed Finals Points 

1 Savage, Cole Sue Clevelan 5-06.00 6-01.00 7 

2 Kotter, Gabe Alamogordo H 5-10.00 5-07.00 5

3 Spencer, Klevon Alamogordo H 5-06.00 5-05.25 4 

4 Wedlow, Amarius Alamogordo H 

5-06.00 5-05.00 3 

Sell, Zack Alamogordo H 5-08.00 NH 

Event 74 Girls Long Jump ========================================================================Name Year School Seed Finals Points

1 Stinson, Yvonne Alamogordo H 15-02.00 16-05.75 7 

2 Mamuya, Nia Sue Clevelan 14-10.00 14-11.50 5 

3 Duchene, Kaelan Alamogordo H 15-01.50 13-11.75 4 

4 Jamerson, Arianna Sue Clevelan 15-03.75 13-07.00 3 

5 Riordan, Anna Alamogordo H 13-08.25 12-11.50 2 

6 Fresquez, Selena Belen High S 14-11.00 12-10.00 1 

7 Tuttle, Alisha Belen High S 13-09.00 12-07.50

8 Wright, Jada Belen High S 10-10.50 

9 DeAguero, Alanna Pojoaque Val 10-00.00 10-08.00

10 Chavez, Emma Belen High S x9-09.50

Castillo, Juliana Alamogordo H 14-00.00 ND 

Event 75 Boys Long Jump ======================================================================== Name Year School Seed Finals Points 

1 Wysong, Luke Sue Clevelan 22-05.50 22-02.50 7

2 Avila, Antonio Sue Clevelan 21-04.25 5 

3 Wysong, Evan Sue Clevelan 20-10.00 19-11.50 4 

4 Moser, Landon Alamogordo H 20-01.00 19-03.25 3

5 Murphy, David Sue Clevelan 20-01.00 x18-09.00 

6 Sanchez, Jesse Belen High S 18-03.00 18-03.00 2 

7 Rodriguez, Edgardo Belen High S 16-08.50 1 

8 Tibbs, Sam Belen High S 17-10.00 16-05.75 

9 Bernal, Ivan Alamogordo H 17-05.00 16-04.25 

10 Leyba Holmes, Devonn Pojoaque Val 19-01.00 16-02.00 

11 Ocoha, Jesus Alamogordo H 14-09.50

12 Melloy Chavez, Ethan Pojoaque Val 

13-02.50 14-07.50 

Fresquez, Nicholas Belen High S 14-06.00 ND

Event 76 Girls Javelin Throw ========================================================================Name Year School Seed Finals Points 

1 Lessentine, Sierra Alamogordo H 103-00 100-03 7

2 Ulmer, Kennedy Sue Clevelan 100-09 99-11 5 

3 Torres, Ariana Alamogordo H 98-00 94-03 4 

4 Bonbrake, Riley Sue Clevelan 73-11 75-09 3 

5 Carrica, Isabel Sue Clevelan 71-10 72-10 2 

6 Saiz, Serena Belen High S 83-09 70-06 1 

7 Baca, Nikki Belen High S 69-10 

8 Lowe, Ava Sue Clevelan 66-00 x67-02

9 Calabaza, Hennessei Pojoaque Val 55-00 64-04

10 Archuleta, Maya Pojoaque Val 60-04 58-08 

11 Trujillo, Leah Pojoaque Val 72-04 51-01

12 Teague, Ashlyn Belen High S 49-03 

13 Archuleta, Alexis Pojoaque Val 50-06.50 x45-08 

14 Hernandez, Yatzhiry Belen High S x44-03 

Event 77 Boys Javelin Throw ======================================================================== Name Year School Seed Finals Points 

1 Jenson, Tyler Sue Clevelan 183-03 182-06 7 

2 Gray, Jason Sue Clevelan 144-00 149-00 5

3 Enriquez, Esteban Belen High S 140-06 136-08 4 

4 Lopez, Adan Belen High S 118-00 131-11 3 

5 Pacheco, Adam Pojoaque Val 111-03 130-09 2 

6 Bowen, Jimmy Alamogordo H 144-05 128-00 1 

7 Gonzales-rogers, Aidan Belen High S 121-00 120-05 

8 Cruz, Joaquin Alamogordo H 105-09 104-00 

9 Tibbs, Sam Belen High S x99-08 

10 Anthony, Connor Alamogordo H 91-02.50 99-01 

11 Padilla, Alan Pojoaque Val 94-10 

12 Manwill, Matthew Pojoaque Val 79-02 90-01

13 Vanchaik, Josh Pojoaque Val 82-00 x71-02.50 

Davison, Jeff Sue Clevelan 152-00 ND 

Event 78 Girls Pole Vault ======================================================================== Name Year School Seed Finals Points 

1 Gerou, Eva Alamogordo H 8-07.00 7-09.25 7 

2 Dannenberg, Ashley Sue Clevelan 7-09.00 5 

Medina, Jade Sue Clevelan NH — Jones, Gabrielle Sue Clevelan 6-03.00 NH 

Event 79 Boys Pole Vault ======================================================================== Name Year School Seed Finals Points

1 McKinney, Logan Sue Clevelan 10-00.00 10-03.00 7 

2 Marquez, Joey Alamogordo H 10-06.00 9-09.25 5 

3 Joseph, Michael Sue Clevelan 10-00.00 9-09.00 4 

4 Melendrez, Xavier Alamogordo H 8-06.00 8-09.00 3 

Ford, Brayden Sue Clevelan NH

Event 80 Girls Triple Jump ========================================================================Name Year School Seed Finals Points

1 Esquero, Alyssa Alamogordo H 31-11.00 31-04.00 7 

2 Riordan, Anna Alamogordo H 31-01.00 28-05.25 5 

3 Neilson, Michaela Alamogordo H 28-03.50 27-10.25 4 

4 Koehler, Lynley Alamogordo H 29-10.00 x27-08.75 

5 Mbonifor, Kaileen Sue Clevelan 27-11.00 27-05.25 3

6 Garcia, Aaliyah Belen High S 28-09.75 26-09.25 2 

7 Castillo, Sofia Belen High S 28-05.50 26-03.75 1 

8 Tuttle, Alisha Belen High S 26-09.50 25-05.50 

Event 81 Boys Triple Jump ========================================================================Name Year School Seed Finals Points

1 Gilbert, Harlon Alamogordo H 42-05.00 41-02.00 7 

2 Sanchez, Jesse Belen High S 37-04.00 39-06.50 5

3 Moser, Landon Alamogordo H 38-05.50 38-02.50 4

4 Holt, Wyatt Alamogordo H 34-04.00 33-08.50 3

5 Sheets, Blaze Belen High S 33-08.75 32-08.25 2 

Hidalgo, Marques Belen High S ND — Martinez, Diego Belen High S 29-01.50 ND 

========================================================================

Women – Team Rankings – 20 Events Scored 

1) Alamogordo High School 208 

2) Sue Cleveland High School 114

3) Belen High School 63 

4) Pojoaque Valley High Scho 53 

========================================================================

Men – Team Rankings – 20 Events Scored 

1) Sue Cleveland High School 221 

2) Alamogordo High School 138 

3) Belen High School 73 

4) Pojoaque Valley High Scho 31

Congratulations Tigers for a job well done.

For a complete history of the Alamogordo Track and Field and Football program to include a listing of ALL District and State Tiger Medalist from 1914 to 1976 check out the book series

Coach Bob Sepulveda The Early Days available at Roadrunner Emporium, 928 New York Avenue Alamogordo and sold online in 36 countries on Amazon.

To see photos of past track and field winners from the 60’s, 70’s and 80’s visit the historical photo archive of Tiger Track and Field at

https://2ndlifemedia.com/coach-bob-sepulveda-books

Alamogordo Sport History: A Look Back at the 1973 Alamogordo Tigers Track and Field Team with District & State Results – Alamogordo Town News & Sports

A Look Back at the 1973 Alamogordo Tigers Track and Field Team brings us to the first of many track and field state trophies to be awarded to Alamogordo High School under the leadership of Coach Bob Sepulveda who led the team from the late 60’s to the mid 90’s. Under his leadership the track and field team won 5 state title, 4 in a row in the mid 90’s and countless 2nd, and 3rd place state trophies as well as district titles. 1973 was a defining year in the path upward for Alamogordo High Track and Field.

The 1973 Alamogordo Tiger Track and Field felt the pressure of District Wins each of the 3 preceding years. From a team of only 13 just 3 years ago, the 1973 squad consisted of 32 team members.

(Photo above 1973 Alamogordo High Track and Field Team Fieldsmen L-R: Norman Avila, Terry Rich, Bob Tuttle. Backrow: Ron Gourley, Steve Fredrick, Carl Hutchison, David Burch & Tim McMurry.)

Photo Above 1973 Alamogordo High Track and Field Team Sprinters  front row: Will Henley, Paul Najera, Ken Washington, David Finley. Back row: Dale Norman, Dennis Baca, Larry Vorquez, Pat Telles, Jim Sanders. Third Row: Joe Wright, Scott Hutt and Chuck Wood.

Photo Above: 1973 Alamogordo High Track & Field Distance Runners front row: David Dunlop, Russell Golightly, Tom Woolworth, Brad Person, Charles Racoosin. Second row: David Sanchez, Steven Garcia, Terry McLean, Eddy Garcia, Robert Golightly and Ken Burns.

Photo in story above Coach Bob Sepulveda in 1973 with the stopwatch checking his teams times. His saying prevails today, “the stopwatch never lies, run, run, run”

The Alamogordo Tiger Boy’s took several medals at the White Sands Rolla Buck Invitational Meet of 1973. At that time girls did not participate in interscholastic sports but all of that was in the process of changing as GAA was phasing out and interscholastic sports for girls would begin the next year via title IX at Alamogordo High.

Alamogordo Boy’s who placed at the 1973 Rolla Buck White Sands Invitational Sponsored by the Lions Club included:

  • Terry Rich, 3rd Place Pole Vault
  • Chuck Wood, 1st Place, 220 Yard Dash
  • Dale Norman, 2nd Place 120 High Hurdles
    • 3rd Place Low Hurdles
  • Will Henley, 2nd Place, 100 Yard Dash
    • 2nd Place, 220 Dash
  • Robert Golightly, 3rd Place, Mile Run
  • Steve Frederick, 3rd Place, Shot Put
  • Mark Taylor, 2nd Place, 440 Yard Dash
  • Scott Hutt, 3rd Place, 880 Run
  • Art Keller, Ken Washington, Chuck Wood, Jimmy Sanders, 4th Place, Medley Relay

School records were established in the mile relay and the 180- yard low hurdles Saturday during the White Sands Relays sponsored by the Tiger Track Team and the Evening Lions Club of 1973.

Art Keller flashed over the hurdles in 19.6 in the preliminaries and went on to win the event and he was named the “Outstanding Athlete” for the Relays.

The Tiger mile relay team ripped off that distance in 3.24.7 to break the school record set by Bowie in 1972 during the Relays when they ran it in 3.26.2. Relay team members were Ken Washington, Dennis Baca, Mark Taylor and Jimmy Sanders.

The Tiger 440 Relay Team took first when they ran it in 43.6 Art Keller, Ken Washington, Chuck Wood and Jimmy Sanders were on the team. Keller also took first in the 100- yard dash. Chuck Wood took 1st in the 220 dash. Jimmy Sanders took 1st in the 440 dash. Carl Hutchison tied for1st in the High Jump. Steve Frederickson took 1st in the discus. Robert Golightly placed 1st in the two-mile run….

Meet results showed the Tigers with a team 1st place win with a final total of 112 ½ Bowie came in 2nd at 46 ½ and Cobre came in 3rd with a 41 ½.

The District Title in 1973 went again to the Alamogordo Tigers for a 4th consecutive year in a row. The local paper of the time the Alamogordo Daily News Reported:

1972/73 District Track & Field Results  May 6th, 1973 Headline Alamogordo Sports Section…”Thinclads Get 135 Points to Cop 4th District Win”

“Tiger Thinclads walked… or ran… jumped or threw further and faster than anyone else in the district 3AAAA at Las Cruces on Saturday, to take their 4th District Win in a row under Coach Bob Sepulveda. 12 of the Tigers placed 1st
Place in the meet competitions as the Tigers Topped 135 points for a 1st Place finish. Mayfield scored 94 points for a 2nd Place Finish and Las Cruces scored 75 points for a 3rd Place Finish.”

1973 Alamogordo High School Boys Track and Field District Medalist included:

  • Carl Hutchison, 1st Place, High Jump
  • Steve Frederick, 1st Place, Discus
  • 1st Place, 440 Relay Team
  • 2nd Place, Shot Put
  • Art Keller, 1st Place, 100 Yard Dash
    • 1st Place, 880 Relay Team
  • 1st Place, Mile Relay Team
  • 2nd Place,120 Low Hurdles
  • Jimmy Sanders, 1st Place, 440 Relay Team
  • Larry Vazquez , 1st Place, Mile Relay Team
  • Dale Norman, 1st Place, High Hurdles
    • 1st Place, Low Hurdles
  • Mark Taylor, 2nd Place, 440
  • Scott Hutt, 1st Place ,880
  • Chuck Wood, 1st Place220
    • 2nd Place, High Hurdles
  • Robert Golightly, 1st Place, 2Mile
    • 2nd Place, 1 Mile
  • Dennis Baca, 2nd Place,220
    • 5th Place, 120 High Hurdles
  • Brad Pierson, 2nd Place, 2 Mile
  • Charlie Racoosin, 4th Place, 2Mile
  • Art Keller, Ken Washington, Chuck Wood, Jimmy Sanders, 3rd Place, Medley Relay
  • Will Henley, 3rd Place,220
    • 4th Place, 100 Yard Dash
  • Terry McClean, 5th Place, Mile
  • Terry Rich, 5th Place, Pole Vault

13 Tigers qualified to attend the state meet in Albuquerque May 11th and 12th, 1973.

May 12th, 1973 is a day that will live in the memories of most of the class of 1973 as that is the day the Boys brought home a state trophy. The headlines across the state raged on about the upset and surprise that Alamogordo pulled off a 2nd place showing at the state level.

“The Alamogordo Tiger Thinclads surprised most of the track experts when they pulled into the 2nd Place position during

the State Track Meet to capture a big trophy at Albuquerque”

Photo Above 1973 2nd Place State Track and Field Trophy and Winning Team: Back L-R: Coach Dick Strong, Coach Jack Geron, Dale Norman, Steve Frederick, Carl Hutchison, Jimmy Sanders, Scott Hutt, Mark Taylor, Coach Jack Narrell, Head Coach Bob Sepulveda. Front L-R: Manager Pat McMurry, Art Keller, Robert Golightly, Brad Pierson, Dennis Baca, Ken Washington and Chuck Wood. (Photo Courtesy Coach Bob Sepulveda The Early Days Book 1- Alamogordo News 5/17/73)

Defending State Champion Hobbs took an early lead and placed 1st to win the state. Alamogordo Tigers placed second in the state meet with 48 points followed by Carlsbad in 3rd place and Clovis closing out with a 4th place win.

Individual State Medalist for the 1973 State Track Meet from the Alamogordo Tiger’s Track and Field Team included:

  • Steve Fredericks, 1st Place, Discus, 159’10”
  • Robert Golightly, 1st Place, 2 Mile Run ,10.31.1
  • Ken Washington, Larry Vazquez , Mark Taylor & Jimmy Sanders 1st Place, Mile Relay, 3.25.4
  • Jimmy Sanders, 3rd Place, 440,49.8
  • Dale Norman, 5th Place, 180 Low Hurdles, 21.3
  • Art Keller, Ken Washington, Chuck Wood, Jimmy Sanders, 3rd Place, 440 Relay, 48.4
  • Scott Hutt, 4th Place, 880,2.00
  • Chuck Wood, 3rd Place, 220, 22.6
    • 5th Place, 100, 10.2
  • Carl Hutchison, 3rd Place, High Jump, 6’.0
  • Art Keller, 4th Place, 100,10.1

(Photo Above Art Keller Team Member 1973 Track & Field State Medalist Alamogordo Tiger Track Team of 1973.)

(Photo Above Jimmy Sanders at the New Mexico State Track Meet Placing 1st in the 1 Mile Relay with team members Ken Washington, Larry Vazquez and Mark Taylor. (Photo courtesy Coach Bob Sepulveda Collection)

Alamogordo High School Girls competed in the state GAA event that same weekend. 59 Girls attended the 6th annual GAA track meet representing Alamogordo. Seventh to Twelfth graders took part in three classes: Senior, Junior and Intermediate. 31 Junior High, 21 Mid High and 7 High School girls entered.

The Alamogordo Girls took 2nd in the Senior High level, 3rd in the Junior Division and 3rd in the Intermediate Division.

The coaches were Marilyn Sepulveda, Fran Stirman and Helen Reed.

Source and certain Excerpts from Alamogordo News referenced in Coach Bob Sepulveda The Early Days Book 1 from 1973 Available Locally at Roadrunner Emporium, 928 New York Avenue Alamogordo, Tularosa Basin Historical Society on White Sands Blvd, and on Amazon in 36 Countries.

https://2ndlifemediaalamogordo.town.news/g/alamogordo-nm/n/29443/alamogordo-sport-history-look-back-1973-alamogordo-tigers-track-and-field